Zespół "PUT Solar Dynamics"

Kim jesteśmy?

"Myśl globalnie, działaj lokalnie."

Zespół PUT Solar Dynamics utworzono w 2016 roku przez studentów Politechniki Poznańskiej, którym przyświecał wspólny cel: skonstruowanie samochodu zasilanego energią słoneczną.

W projekt zaangażowało się ponad sześćdziesięciu studentów o niesamowitym zapale do działania. Nie boimy się nowych wyzwań i mierzymy wysoko.

Po czterech latach ciężkiej pracy, w grudniu 2020 roku, z dumą ogłosiliśmy premierę naszego pierwszego samochodu solarnego „Klara”. Nie poprzestajemy na tym. Jesteśmy zorientowani na podejmowanie nowych celów i odnoszenie sukcesów. Troska o środowisko, jak i chęć bycia częścią procesu powstawania samochodów jutra, sprawiają, że pragniemy tworzyć więcej i lepiej.

Działając w PUT Solar Dynamics mierzymy się nie tylko z problemami inżynierskimi, przy których studenci zmagają się z nietuzinkowymi wyzwaniami w celu uzyskania najwyższej sprawności energetycznej, ale również pochylamy się nad kwestiami pochodzenia energii, chcąc minimalizować ślad węglowy. Odnosząc się do śladu węglowego, nie możemy pominąć również wpływu środowiskowego zużytych komponentów oraz produktów ubocznych procesu wytwórczego części maszyn. W związku z powyższym – przy działalności projektowej staramy się używać materiałów zdatnych do recyklingu. Wyznajemy, że synergia technologii i natury pozwala na osiągnięcie stabilnego, długoterminowego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Co ważniejsze, zauważamy, że ze względu na rosnącą świadomość środowiskową i troskę o ekosystem, branża automotive coraz częściej zwraca uwagę na rynkowe znaczenie samochodów zasilanych energią elektryczną.

My, członkowie PUT Solar Dynamics, stawiamy krok naprzód. Wierzymy, że przy pomocy odnawialnych źródeł energii, uda nam się rozwiązać kwestie pozyskania energii elektrycznej, wykorzystywanej w nowoczesnych środkach transportu osobistego, które do tej pory opierają się na źródłach konwencjonalnych.

Podsumowując, założenia PUT Solar Dynamics przykładnie wpisują się w dewizę: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Poprzez projektowanie i realizację konstrukcji z myślą o zrównoważonym rozwoju, nasz zespół udowadnia, że napędy elektryczne i odnawialne źródła energii stanowią niezawodną alternatywę dla obecnej formy transportu.