"Klara"

Nasze pierwsze auto solarne!

Pomysł stworzenia przez nas samochodu solarnego zrodził się już kilka lat temu. Jeden ze studentów, późniejszy członek PUT Solar Dynamics, w 2016 roku wygrał konkurs na ogólnouczelniany projekt koncepcji samochodu solarnego. 

Premiera naszego pierwszego samochodu solarnego „Klara” odbyła się 6 grudnia 2020 roku. 

„Klara” to dwuosobowy samochód o wymiarach 2,2 metra szerokości, 4,5 metra długości, 1,6 metra wysokości, o masie około 600 kg.

Wnętrze, zachowujące pełną funkcjonalność samochodu osobowego przeznaczonego dla kierowcy i pasażera, różni się od wnętrza tradycyjnego samochodu klatką bezpieczeństwa, zamontowaną w celu ochrony załogi w czasie zawodów. Deska rozdzielcza wewnątrz auta została w pełni wykonana poprzez członków PUT Solar Dynamics.

Nadwozie samochodu, wykonane w technologii konstrukcji warstwowej typu „sandwich”, charakteryzuje się śnieżnobiałym połyskiem, wynikającym z zastosowanej warstwy żelkotu, nałożonego na laminowane włókno węglowe, stanowiące bazę konstrukcyjną całej karoserii.

Kontrast kolorystyczny dachu „Klary” zapewniają monokrystaliczne, krzemowe panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 5m2, które są odpowiedzialne za dostarczenie energii elektrycznej do akumulatorów o łącznej pojemności 19,76 kWh.

Serce napędu „Klary” tworzą dwa silniki BLDC, dzięki którym maksymalna prędkość pojazdu wynosi 115 km/h. To właśnie one, w połączeniu z pojemnymi akumulatorami, stanowią o konkurencyjności auta na trasie zawodów solarnych.

Za nietuzinkowy kształt podwozia, zapewniający „Klarze” nowoczesny wygląd oraz gwarantujący jeszcze mniejsze opory powietrza podczas jazdy, odpowiada tunel aerodynamiczny. Zastosowanie go wymusiło na konstruktorach stworzenie koncepcji ramy od podstaw, biorąc pod uwagę mocno indywidualny charakter projektu, niewystępujący w autach komercyjnych.

Zbudowany przez nas samochód jest najważniejszym wyznacznikiem potwierdzającym jakość i skuteczność połączenia energii słonecznej z motoryzacją oraz czynnikiem motywującym nasz zespół do nieustannego doskonalenia naszego pojazdu w celu doprowadzenia do jego komercjalizacji.